29 Mart 2015 Pazar

DÜNYANIN 100 HARİKASI Edinburgh Kalesi - İskoçya

DÜNYANIN 100 HARİKASI
Edinburgh Kalesi - İskoçya

Edinburgh üzerinde gözüken yüksek bazalt kayası, baölgenin büyük ihtimalle Demir Çağı'ndan kaldığını göstermektedir. Northumbria Kralı XVII. yüzyılda burayı yeniden inşa etmiş ve 400  yıl sonrada III. Malcolm ve kraliçe Margaret buraya yerleşmiştir. Dindar Kraliçe'ye hediye edilen sadece bir bina, o dönemden kalmaktadır: St. Margaret Kilisesi, şehrin ayakta kalan en eski binasıdır. Kalenin kalanı, 1314 yılında yıkılmıştır.


Yaklaşık 700 yıllık bir süre boyunca binalar çıkılan süslemeler yapılan ve yeniden düzenlenen kaleyi, her yıl yaklaşık bir milyon kişi ziyaret etmektedir. Kral Davud'un Kulesi olarak bilinen L şeklindeki kule, Kale Kayası'nın güneydoğu köşesinde inşa edilmiştir ve daha sonra kalenin güneydoğu tarafını savunmak üzere kurulan bir savunma platformu olan XVI. yüzyıl Half Moon Battery ile birleştirilmiştir. Kral dairesi ve büyük salon XV ve XVI. yüzyılda değiştirilmiştir. Kale kompleksi içinde saray binaları kare şeklinde düzenlenerek, İskoç Milli Savaş Hatırası oluşturulmuştur. Birinci Dünya Savaşı'ndan hemen sonra yapılmıştır. 1963'e kadar İskoç parlementosu toplantılarını burada yapmıştır. Krallığa ait daireler Saray Avlusu'nun doğu tarafı boyunca sıralanmaktadır.
İskoç Kraliçesi Mary, 1566 yılında krallığa ait bir dairede, İskoçya Kralı'yken VI. İngiltere
Kralı olduktan sonraysa I. James adını alacak olan oğlunu doğurmuştur. Kocası Henry Stuart'ın da içinde bulunduğu bir dizi komplocu tarafından, sevgilisi olduğu öne sürülen David Rizzo'nun ve sekreterinin öldürülmesinden sonra Kraliçe kaleye kaçmıştır. 1603 yılında, çocuğu olmayan I. Elizabeth'in ölümüyle James İngiltere tahtına çıkmış ve sarayı'nı Londra'ya taşımıştır. O tarihten itibaren, eski krallık sarayı olan Edinburgh Kalesi hükümdarların kısa süre konakladıkları bir yer haline gelmiş ve daha çok askeri bir kale ve cezaevi olarak hizmet görmüştür. XVIII. ve XIX. yüzyıllarda Fransa ile yapılan savaşlar süresince tutsak alınan Fransızlar burada tutulmuştur.

Taç, asa ve kılıçtan oluşan İskoç kral elbisesi, İskoçya ve İngiltere parlamentosunun 1707 yılında birleşmesinden sonra burada korunmuş olup Kral Odası'nda taşlı mahzende sergilenmektedir.


                                                                                                                            
   Mons Meg topu    

Büyük top 1449 yılında Belçika'da Burgundy Dükü için yapılmıştır. Dük bunu yeğeni II. James'e bırakmıştır. Kral bunu 1455'te düşmanlarına karşı korunmak için Threave Kalesi'nde tutmuştur. Mons Meg son olarak, XVII. yüzyılda selamlama için ateşlendiğinde kullanılmıştır.

Bir asırdan fazla bir süre Londra Kulesi'nde tutulmuştur fakat yazar Sir Walter Scott, XIX yüzyılda geri dönüşünü istemiştir ve top 1829 yılında Edinburgh Kalesi'ne konmuştur.
Esplanade Kalesi

Esplanade Kalesi, kale dışındaki gösteri meydanında her ağustos ayında düzenlenen ve üç hafta süren Askeri Tören'e ev sahipliği yapar. Bu dünyanın en ünlü askeri geçididir.

Esplanade 1753 yılında yapılmıştır. XIX. yüzyılın başlarında, daha da genişletilmiş ve yeni duvarlar eklenmiştir. Kale her zaman korumukta, İskoç hududunun merkezi ve askeri müze olarak hizmet görmektedir.

İlk Edindurgh askeri töreni 1950 yılında Esplanede'de yapılmış ve ozamandan beri kaleyi, 11 milyonun üzerinde ziyaretçi gezmiştir. Her yıl bunu ekran başında izleyen 100 milyon kişiyide katmak gerekir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder